Testimonial

Dobite e ujit

Organizmi i njeriut ka nevoje urgjente per uje sidomos ne mengjes, pas gjumit, prandaj po te pime nje gote uje ne kete kohe, uji mund te hyj shpejt ne gjak dhe ta holloj gjakun, duke shpejtuar qarkullimin e tij, duke shmangur efektivisht semundjet e eneve te gjakut te zemres dhe trurit, duke favorizuar furnizimn me gjak dhe metabolizmin e veshkave, e me tej, duke eliminuar substancat helmuese dhe duke pastruar stomakun dhe zorret.

• Duhet medomeos te pime disa gota uje gjate dites dhe te mos e lejme veten qe te etemmi deri ne ate mase saqe te humbim edhe ekuilibrin tone. Uji duhet pire cdo kohe dhe nga pak, e jo te pime shume pernjehere sepse kjo mund te coje ne helmimin me uje.

• Vertete dukemi te ngurte por trupat tone permebjne nga 60-65% uje. Trupi i nje njeriu te zakonshem ka perafersisht 43 litra uje, gjysma e te cilit gjendet ne qeliza. Gjaku eshte 83% uje. Edhe indet e ngurta kane 75%uje, ndersa kockat kane 22% uje.


SA HUMB UJE TRUPI JONE GJATE DITES DHE SA ESHTE SASIA QE DUHET ZEVENDESUAR?

• Njeriu humb perafersisht 2-3 litra uje ne dite nepermjet shkarkimit te mbeturinave trupore dhe djerses.Veshkat duhet te shkaktojne te pakten 280 miligram ne dite per te pastruar trupin nga mbeturinat helmuese. Nese nuk pijme uje te mjaftueshem, keto mbeturina nuk pastrohen si duhet dhe mund te krijojne gure ne veshke.

• Uji eshte element kyc per kryerjen e reaksioneve kimike gjate tretjes dhe metabolizmit te ushqimit.

• Ai percon elemente dhe oksigjen ne qeliza nepermjet gjakut, si dhe ndihmon rregullimin e temperatures se trupit.

• Si njerez qe bejme levizje te ndryshme gjate dites, ne na duhet te kompenzojme 2-3 litra uje ne dite.


Shumica e njerezve pine 6-8 gota lengjes ne dite, perfshire ketu ujin, lengje te ndryshme, qumeshtin, pijet me gaz, supen, kafen dhe cajin. Pjesa tjeter vjen nga ushqimet qe kane shume uje, p.sh frutat dhe perimet, te cilat permbajne mbi 80% uje.


Uje i pamjaftueshem

Nese nuk pini sasine e duhur te ujit per te plotesuar nevojat tuaja trupore ju mund te keni pasoja:

1. probleme me trejte
2. lekure te thate dhe ze te ngjirur
3. ngadalesim te organeve trupore
4. probleme me mbajtjen e ujit
5. dhimbje muskujsh
6. dhimbje kycesh
7. rritje e toksinave (helmeve ne trup)
8. metabolizem te dobet te yndyrerave te trupit
9. dhjame te tepert
10. muskuj te dobet dhe forme te keqe trupore
11. kapsllek te perhershem

Dehidratimi

Dehidratimi ndodh atehere kur trupi nuk merr lengje te mjaftueshme. Si rrjedhim ai mund te kete infeksione, pershjellim dhe plage trupore. Shenjat jane: goje te thate, lekure teper te thate, su te fytur thelle, gjuhe te trashur, pergjumje etj.Dieta dhe pirja e ujit

Nese po perpiqeni te humbi peshe dhe nuk pini uje te mjaftueshem, trupi juaj nuk e shkrin dot yndyren si duhet. Mbajtja e ujit nga trupi gjithashtu shton peshen. Uji eshte nje nga sekretet e humbjen se peshes. Po ashtu kontrolloni cilesine e ujit qe pini para se te filloni te beni gjimnastike ose te filloni diete.

Testimonial